Cristian Tranulea

Thumbnail

Grație harului și dedicației sale, evoluția triatlonistului constănțean a fost una rapidă.

Sub îndrumarea domnului antrenor Octavian Tileagă, cu doar doi ani de antrenamente, Cristian a ajuns în elita categoriei sale de vârstă, iar după trei ani, el a cucerit prima sa medalie, devenind vicecampion național la proba de înot (50 m liber). După încă un an de muncă, el a devenit campion național la triatlon, și a fost cooptat în lotul național de triatlon al României. În 2018 el a debutat într-o nouă echipă în cadrul Asociației Club Sportiv Bike Squad, iar la Cupa Federației (organizată la Izvorani în 25 februarie) el a câștigat medalia de aur la categoria juniori și a obținut cel mai bun timp la general. Cristian a obținut o sponsorizare în cadrul Programului MOL de promovare a talentelor, ediția 2017.